Płaskla - Platycerium

Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Platycerium bifurcatum


Płaskla łosioroga jest epifitem. Zaczepia się na pniach i gałęziach drzew. Jej korzenie wnikają w materiał pochodzenia organicznego, który znajduje się w zagłębieniach kory. Ma ona dwa rodzaję liści: duże, pokryte włoskami, służące do rozmnażania oraz małe, tarczkowate, które służą do przytwierzenia się. Możemy hodować ją zarówno na kawałku kory, jak i w doniczce.

Nasłonecznienie
Lubi jasne stanowiska. Przed bezpośrednim słońcem powinniśmy ją jednak chronić np. firanką.

Podlewanie
Podlewamy w zależności temperatury: podczas upałów pojemnik z rośliną zanurzamy w wodzie dwa razy na tydzień, przy niższej temperaturze wystarczy raz na tydzień. Nie można dopuścić do zupełnego wyschnięcia bryły korzeniowej.

Wilgotność otoczenia
Należy zachować dużą wilgotność. Latem zraszać liście wodą.

Temperatura latem
Latem wymaga temperatur pomiędzy 15 a 26 stopni.

Temperatura zimą
Minimum temperaturowe zimą to 10 stopni.

Nawożenie
Nawozimy dwa razy do roku (wiosną i wczesnym latem) dodając do wody w której zanużamy roślinę 50% roztwór nawozu.

Przesadzanie
Lubi duże zagęszczenie, więc przesadzamy tylko wtedy gdy nowe odrosty żółkną lub karłowacieją. Najlepsza gleba to torf i mech sfagnowy w skali 1 : 1. PH podłoża musi wynosić 6 do 7 (neutralne lub lekko kwaśne).

Rozmnażanie
Roślinki wyrastające z korzeni paproci należy odrywać i hodować w w/w kompoście.

Uwagi
Nie należy dotykać liści - powoduje to powstawanie wyraźnych śladów. Kurzu nie ścieramy, lecz spłukujemy delikatnym prysznicem. Zamierających tarczowatych liści nie zrywamy. Na ich miejscu powstają nowe, natomiast stare zbierają zapasy wilgoci (działają bowiem jak gąbka).

Problemy
Na płaskli mogą pojawić się mączliki. Jeśli pojawią się czerwie (i jesteśmy pewni, że nie są to zarodniki paproci) zmywamy je wodą lub rozpylamy wodny roztwór z łagodnego mydła. Środków chemicznych używamy w ostateczności, gdyż mogą uszkodzić roślinę.

Stopień trudności uprawy
Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie.

Wysokość
90 cm.

Szerokość
90 cm.